Spuitplekken

Vraag

Ik heb last van een verdikte buik met verharde plekken als gevolg van insuline-injecties. Wat kan ik hieraan doen?

 

Antwoord 

De verhardingen in je buik als gevolg van injecteren, worden lipodystrofieën genoemd. Dit is een algemene term voor verdikking van het onderhuidse vetweefsel. Het ontstaan van lipodystrofieën heeft verschillende oorzaken. Bij diabetes heb je die in de meeste gevallen zelf in de hand.
 
Je krijgt verdikkingen wanneer je onvoldoende of helemaal niet roteert of van injectieplaats wisselt binnen een injectiezone. Samen met het vaak hergebruiken van de naald zorgt dit ervoor dat het onderhuidse vetweefsel zich gaat weren. Het resultaat zijn de verdikkingen/verhardingen die je voelt. Wanneer je lange tijd insuline inspuit, worden de plaatsen waar je nog niet geïnjecteerd hebt natuurlijk beperkt. Dit maakt het moeilijker.
 
Je kan deze lipo’s voorkomen. Maar ook de reeds bestaande lipo's kunnen afnemen in omvang en zelfs verdwijnen met deze tips:  
 
  • Het volstaat dat je in deze plaatsen een aantal maanden niet injecteert, zodat het weefsel zich kan herstellen.
  • Natuurlijk moet je vermijden dat je dan op andere plaatsen deze lipo's gaat krijgen. Voldoende roteren binnen een injectiezone en daarbij ook regelmatig van injectiezone veranderen zijn al goede maatregelen.
  • Zorg er nog extra voor dat je steeds een nieuw naaldje gebruikt (zeker een naaldje nooit langer dan 4 x gebruiken).
  • Gebruik ook de juiste injectietechniek: langzaam injecteren, in de huidplooi bij langere naaldjes, niet ontsmetten.  
Bespreek de verhardingen zeker ook met je diabetesverpleegkundige.

Vriendelijke groeten
Martine Van Tichelen, diabetescoach

Verschenen op 28 mei 2011 en herzien op 14 juli 2016

Contacteer ons

Voor alle vragen over jouw ziekteverzekering

Bond Moyson Oost-Vlaanderen

09 333 55 00